Co-op Canadian Open Champions

SeasonMen’s ChampionsWomen’s Champions
2001-02Team Middaugh
Skip: Wayne Middaugh
Third: Graeme McCarrel
Second: Ian Tetley
Lead: Scott Bailey
2002-03Team Martin
Skip: Kevin Martin
Third: Don Walchuk
Second: Carter Rycroft
Lead: Don Bartlett
2003-04Team Despins
Skip: Glen Despins
Third: Rod Montgomery
Second: Phillip Germain
Lead: Dwayne Mihalicz
2004-05Team Martin
Skip: Kevin Martin
Third: Don Walchuk
Second: Carter Rycroft
Lead: Don Bartlett
2005-06Team Stoughton
Skip: Jeff Stoughton
Third: Jon Mead
Second: Garry VanDenBerghe
Lead: Steve Gould
2006-07Team Martin
Skip: Kevin Martin
Third: John Morris
Second: Marc Kennedy
Lead: Ben Hebert
2007-08Team Martin
Skip: Kevin Martin
Third: John Morris
Second: Marc Kennedy
Lead: Ben Hebert
2008-09
Team Howard
Skip: Glenn Howard
Third: Richard Hart
Second: Brent Laing
Lead: Craig Savill
2009-10
Team Martin
Skip: Kevin Martin
Third: John Morris
Second: Marc Kennedy
Lead: Ben Hebert
2010-11
Team McEwen
Skip: Mike McEwen
Third: B.J. Neufeld
Second: Matt Wozniak
Lead: Denni Neufeld
2011-12
Team McEwen
Skip: Mike McEwen
Third: B.J. Neufeld
Second: Matt Wozniak
Lead: Denni Neufeld
2012-13
Team Howard
Skip: Glenn Howard
Third: Wayne Middaugh
Second: Brent Laing
Lead: Craig Savill
2013-14
Team Koe
Skip: Kevin Koe
Third: Pat Simmons
Second: Carter Rycroft
Lead: Nolan Thiessen
2014-15
Team Gushue
Skip: Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Brett Gallant
Lead: Geoff Walker

Team Muirhead
Skip: Eve Muirhead
Third: Anna Sloan
Second: Vicki Adams
Lead: Sarah Reid
2015-16
Team Epping
Skip: John Epping
Third: Mathew Camm
Second: Patrick Janssen
Lead: Tim March

Team Homan
Skip: Rachel Homan
Third: Emma Miskew
Second: Joanne Courtney
Lead: Lisa Weagle
2016-17
Team Gushue
Skip: Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Brett Gallant
Lead: Geoff Walker

Team Scheidegger
Skip: Casey Scheidegger
Third: Cary-Anne McTaggart
Second: Jessie Scheidegger
Lead: Stephanie Enright
2017-18
Team De Cruz
Skip: Peter de Cruz
Fourth: Benoit Schwarz
Third: Claudio Paetz
Lead: Valentin Tanner

Team Carey
Skip: Chelsea Carey
Third: Cathy Overton-Clapham
Second: Jocelyn Peterman
Lead: Laine Peters
2018-19
Team Bottcher
Skip: Brendan Bottcher
Third: Darren Moulding
Second: Bradley Thiessen
Lead: Karrick Martin

Team Homan
Skip: Rachel Homan
Third: Emma Miskew
Second: Joanne Courtney
Lead: Lisa Weagle
2019-20
Team Jacobs
Skip: Brad Jacobs
Third: Marc Kennedy
Second: E.J. Harnden
Lead: Ryan Harnden

Team Hasselborg
Skip: Anna Hasselborg
Third Sara McManus
Second: Agnes Knochenhauer
Lead: Sofia Mabergs