Teams

Team Hasselborg

Hometown: Sundbyberg, SWE
Twitter: @teamhasselborg

Skip

Anna Hasselborg

Birthdate: May 5, 1989
Birthplace: Stockholm, SWE
Resides: Stockholm, SWE

  • Olympic gold medallist (2018)
  • Two-time World Championship silver medallist (2018 & 2019)
  • Elite 10 champion (2018)
  • Masters champion (2018)
  • Tour Challenge Tier 1 women’s champion (2019)
  • European Championship gold medallist (2018)
  • Two-time European Championship silver medallist (2016 & 2017)
  • World Junior Championship gold medallist (2010)
Third

Sara McManus

Birthdate: Dec. 13, 1991
Birthplace: Gothenburg, SWE
Resides: Gävle, SWE

  • Olympic gold medallist (2018)
  • Two-time World Championship silver medallist (2018 & 2019)
  • Elite 10 champion (2018)
  • Masters champion (2018)
  • Tour Challenge Tier 1 women’s champion (2019)
  • European Championship gold medallist (2018)
  • Two-time European Championship silver medallist (2016 & 2017)
  • World Junior Championship gold medallist (2010)
Second

Agnes Knochenhauer

Birthdate: May 5, 1989
Birthplace: Stockholm, SWE
Resides: Stockholm, SWE

  • Olympic gold medallist (2018)
  • Olympic silver medallist (2014)
  • Three-time World Championship silver medallist (2013, 2018 & 2019)
  • Elite 10 champion (2018)
  • Masters champion (2018)
  • Tour Challenge Tier 1 women’s champion (2019)
  • Three-time European Championship gold medallist (2010, 2013 & 2018)
  • Two-time European Championship silver medallist (2016 & 2017)
  • European Championship bronze medallist (2012)
  • World Junior Championship gold medallist (2010)
Lead

Sofia Mabergs

Birthdate: April 9, 1993
Birthplace: Malung, SWE
Resides: Härnösand, SWE

  • Olympic gold medallist (2018)
  • Two-time World Championship silver medallist (2018 & 2019)
  • Elite 10 champion (2018)
  • Masters champion (2018)
  • Tour Challenge Tier 1 women’s champion (2019)
  • European Championship gold medallist (2018)
  • Two-time European Championship silver medallist (2016 & 2017)

Team Bio

Anna Hasselborg, Sarah McManus, and Agnes Knochenhauer have played together since juniors leading Sweden to a gold medal at the 2010 World Junior Curling Championships.

Knochenhauer served as the alternate for Margaretha Sigfridsson’s team in the past and represented Sweden at the 2014 Winter Olympics in Sochi, Russia, where she earned the silver medal.

Team Hasselborg was selected to represent Sweden at the Pyeongchang Games and captured the Olympic gold medal. They were back on a podium just one month later earning silver at the world championship.

They earned their first career Pinty’s Grand Slam of Curling title at the inaugural Elite 10 women’s competition running the table undefeated at 6-0 and followed that up the next month winning their second trophy in the series at the Masters.



2019-20 Pinty’s Grand Slam of Curling results

Masters

StageOpponentResult
Round RobinFujisawaW 5-3
Round RobinCannonW 7-1
Round RobinMuirheadW 4-3
Round RobinJonesW 6-3
QuarterfinalsEinarsonW 7-1
SemifinalsFleuryL 5-7

KIOTI Tractor Tour Challenge (Tier 1)

StageOpponentResult
Round RobinSternW 6-4
Round RobinScheideggerW 4-3
Round RobinTirinzoniL 1-8
Round RobinSilvernagleW 6-5
QuarterfinalsRocqueW 7-3
SemifinalsRothW 8-5
FinalEinarsonW 8-5

2018-19 Pinty’s Grand Slam of Curling results

Princess Auto Elite 10

StageOpponentResult
Round RobinSinclairW 4-1
Round RobinScheideggerW 3-1
Round RobinRothW 3-1
Round RobinHomanW 4-3
SemifinalsHomanW 3-2
FinalTirinzoniW 4-0

Masters

StageOpponentResult
Round RobinScheideggerL 5-6
Round RobinWalkerW 6-4
Round RobinSinclairW 7-1
Round RobinFujisawaL 4-5
TiebreakerEinarsonW 7-2
QuarterfinalsJ. JonesW 8-4
SemifinalsScheideggerW 8-4
FinalHomanW 8-7

Boost National

StageOpponentResult
Round RobinCareyW 4-3
Round RobinWranaW 4-2
Round RobinRothW 7-5
Round RobinTirinzoniW 6-5
QuarterfinalsEinarsonL 3-8

Meridian Canadian Open

StageOpponentResult
Triple Knockout AMuirheadL 2-7
Triple Knockout BCareyW 7-3
Triple Knockout BTirinzoniL 4-5
Triple Knockout CFleuryL 5-7

Players’ Championship

StageOpponentResult
Round RobinYoshimuraW 8-4
Round RobinEinarsonW 5-2
Round RobinFujisawaW 7-3
Round RobinScheideggerW 6-3
Round RobinCareyW 10-4
QuarterfinalsFujisawaW 5-4
SemifinalsScheideggerW 5-4
FinalEinarsonL 4-5

Humpty’s Champions Cup

StageOpponentResult
Round RobinFlaxeyW 7-1
Round RobinJ. JonesW 7-5
Round RobinSilvernagleL 6-8
Round RobinSternW 5-3
QuarterfinalsFlaxeyW 8-2
SemifinalsEinarsonL 4-5