Pinty’s Cup

The Pinty’s Cup is awarded annually to the top men’s and women’s teams in the Pinty’s Grand Slam of Curling following the conclusion of the Princess Auto Players’ Championship.

The four men’s teams and four women’s teams that have earned the most points receive bonus prize money with the top teams crowned Pinty’s Cup champions and receiving commemorative rings, courtesy of Pinty’s.

Pinty’s Cup points breakdown

BOOST National / HearingLife Tour Challenge / WFG Masters / Co-op Canadian Open

Winners: 12 points
Runners-up: 9 points
Semifinalists: 7 points
Quarterfinalists: 5 points
Non-playoff teams: 1 point per win

Princess Auto Players’ Championship

Winners: 25 points
Runners-up: 19 points
Semifinalists: 15 points
Quarterfinalists: 11 points
Non-playoff teams: 2 points per win

Note: Pinty’s Cup points are not awarded in the HearingLife Tour Challenge Tier 2 or KIOTI Tractor Champions Cup.

Pinty’s Cup prize breakdown
  • 1st: $75,000
  • 2nd: $40,000
  • 3rd: $25,000
  • 4th: $10,000

If there is a tie for first place, the team with the better result at the Players’ Championship will win the Pinty’s Cup.

Pinty’s Cup champions
SeasonMen’s ChampionsWomen’s Champions
2008-09
Team Howard
Skip: Glenn Howard
Third: Richard Hart
Second: Brent Laing
Lead: Craig Savill

Team Jones
Skip: Jennifer Jones
Third: Cathy Overton-Clapham
Second: Jill Officer
Lead: Dawn Askin
2009-10
Team Martin
Skip: Kevin Martin
Third: John Morris
Second: Marc Kennedy
Lead: Ben Hebert

Team Bernard
Skip: Cheryl Bernard
Third: Susan O’Connor
Second: Carolyn Darbyshire
Lead: Cori Morris
2010-11
Team Martin
Skip: Kevin Martin
Third: John Morris
Second: Marc Kennedy
Lead: Ben Hebert

Team Jones
Skip: Jennifer Jones
Third: Kaitlyn Lawes
Second: Jill Officer
Lead: Dawn Askin
2011-12
Team Howard
Skip: Glenn Howard
Third: Wayne Middaugh
Second: Brent Laing
Lead: Craig Savill

Team Overton-Clapham
Skip: Cathy Overton-Clapham
Third: Jenna Loder
Second: Ashley Howard
Lead: Breanne Meakin
2012-13
Team Howard
Skip: Glenn Howard
Third: Wayne Middaugh
Second: Brent Laing
Lead: Craig Savill

Team Muirhead
Skip: Eve Muirhead
Third: Anna Sloan
Second: Vicki Adams
Lead: Claire Hamilton
2013-14
Team Martin
Skip: Kevin Martin
Third: David Nedohin
Second: Marc Kennedy
Lead: Ben Hebert

Team Jones
Skip: Jennifer Jones
Third: Kaitlyn Lawes
Second: Jill Officer
Lead: Dawn McEwen
2014-15
Team Jacobs
Skip: Brad Jacobs
Third: Ryan Fry
Second: E.J. Harnden
Lead: Ryan Harnden

Team Muirhead
Skip: Eve Muirhead
Third: Anna Sloan
Second: Vicki Adams
Lead: Sarah Reid
2015-16
Team Gushue
Skip: Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Brett Gallant
Lead: Geoff Walker

Team Homan
Skip: Rachel Homan
Third: Emma Miskew
Second: Joanne Courtney
Lead: Lisa Weagle
2016-17
Team Edin
Skip: Niklas Edin
Third: Oskar Eriksson
Second: Rasmus Wrana
Lead: Christoffer Sundgren

Team Sweeting
Skip: Val Sweeting
Third: Lori Olson-Johns
Second: Dana Ferguson
Lead: Rachel Brown
2017-18
Team Gushue
Skip: Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Brett Gallant
Lead: Geoff Walker

Team Jones
Skip: Jennifer Jones
Third: Kaitlyn Lawes
Second: Jill Officer
Lead: Dawn McEwen
2018-19
Team Koe
Skip: Kevin Koe
Third: B.J. Neufeld
Second: Colton Flasch
Lead: Ben Hebert

Team Homan
Skip: Rachel Homan
Third: Emma Miskew
Second: Joanne Courtney
Lead: Lisa Weagle
2019-20
Team Jacobs
Skip: Brad Jacobs
Third: Marc Kennedy
Second: E.J. Harnden
Lead: Ryan Harnden

Team Hasselborg
Skip: Anna Hasselborg
Third: Sara McManus
Second: Agnes Knochenhauer
Lead: Sofia Mabergs
2021-22
Team Mouat
Skip: Bruce Mouat
Third: Grant Hardie
Second: Bobby Lammie
Lead: Hammy McMillan Jr.

Team Hasselborg
Skip: Anna Hasselborg
Third: Sara McManus
Second: Agnes Knochenhauer
Lead: Sofia Mabergs