Teams

Team Rocque

Hometown: Edmonton, AB
Twitter: @teamrocque

Skip

Kelsey Rocque

Birthdate: March 25, 1994
Birthplace: Fort Saskatchewan, AB
Resides: Edmonton, AB

Two-time World junior gold medallist (2014 & 2015)
– Two-time Canadian junior gold medallist (2014 & 2015)
– Winter University Games gold medallist (2017)
– Two-time Canadian University Championship winner (2015 & 2016)
– Two-time Canadian University Championship runner-up (2013 & 2014)

Third

Danielle Schmiemann

  • World junior gold medallist (2015)
  • Canadian junior gold medallist (2015)
  • Winter University Games gold medallist (2017)
  • Two-time Canadian University Championship winner (2016 & 2018)
Second

Becca Hebert

Birthdate: Oct. 8, 1993

  • Canadian junior gold medallist (2012)
Lead

Jesse Marlow

Birthdate: May 29, 1995
Birthplace: The Pas, MB
Resides: Edmonton, AB

  • World junior gold medallist (2015)
  • Canadian junior gold medallist (2015)
  • Canadian University Championship winner (2018)


Team Bio

“Captain Canada” Kelsey Rocque had a junior career for the record books winning back-to-back world junior gold medals in 2014 and 2015 — with different lineups no less — and became the first Canadian women’s skip to accomplish the feat.

She also skipped the Alberta Pandas to consecutive university championships and the team represented Canada at the 2017 Winter Universiade adding another gold medal to the haul. Rocque earned the extra duties of being Canada’s flag bearer for the opening ceremonies.

Danielle Schmiemann and Jesse Marlow also wore the Maple Leaf at the 2019 Winter Universiade with skip Kristen Streifel. Becca Hebert won her Canadian junior title with Jocelyn Peterman at skip.

The team came together ahead of the 2018-19 season and finished runner-up at the Alberta provincial playdowns.


2019-20 Pinty’s Grand Slam of Curling results

Masters

StageOpponentResult
Round RobinTirinzoniL 4-5
Round RobinEinarsonL 3-9
Round RobinScheideggerL 2-7
Round RobinSilvernagleW 5-3

KIOTI Tractor Tour Challenge Tier 1

StageOpponentResult
Round RobinHomanL 6-7
Round RobinJonesW 9-4
Round RobinYoshimuraW 6-5
Round RobinFujisawaL 6-8
QuarterfinalsHasselborgL 3-7